top of page

Terapia w lesie daje świetne efekty

10.12.2020

Fundacja Przyjazna Planeta z Radomska realizuje autorski program „Leczymy lasem” i zabiera dzieci niepełnosprawne na terapię do lasów, położonych na terenie województw łódzkiego i śląskiego. Przynosi to, zdaniem specjalistów, świetne efekty zdrowotne.


Ten pierwszy w kraju, pilotażowy program rozpoczął się w sierpniu 2017 roku i trwał trzy lata. Od początku odbyło się ponad 60 wyjazdów terapeutycznych do nadleśnictw: Przedbórz, Złoty Potok, Spała i Bełchatów. W trzecim roku działania programu wzięło w nim udział ponad 50 dzieci, posiadających orzeczenia o niepełnosprawności. były to głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, ale też innymi niepełnosprawnościami natury umysłowej. W bieżącym roku szkolnym odbyły się łącznie 22 wyjazdy.

- Program „Leczymy Lasem” realizowaliśmy w partnerstwie z Lasami Państwowymi i Specjalnymi Ośrodkami Szkolno – Wychowawczymi w Radomsku i Bełchatowie – mówi prezes FPP Wiesław Kamiński. - Zajęcia terapeutyczne odbywają się na powietrzu, ale ważne, by w pobliżu było pomieszczenie, do którego można się schronić w razie deszczu, czy mrozu. Schemat każdego wyjazdu jest podobny: przyjazd do lasu, zajęcia terapeutyczne na powietrzu (lub w sali), poczęstunek, spacer po lesie, zajęcia taneczne, czy plastyczne, powrót.

Na początku nikt dokładnie nie wiedział, jak terapia w lesie wpłynie na dzieci niepełnosprawne, a program miał to zbadać. Wpływ zajęć prowadzonych w naturalnym środowisku na dzieci jest poddawany systematycznej ocenie. Ponadto rodzice kilkakrotnie wypełniali ankiety, dotyczące programu. Organizatorzy leczenia lasem pytali, jak wpływa ono na podopiecznych, jakie zmiany zauważyli u dzieci, co w wyjazdach zmienić, żeby były jeszcze lepsze dla zdrowia i samopoczucia uczestników. Z dotychczasowej oceny kilkunastu fachowców z poradni i ośrodka oraz kilkudziesięciu rodziców wynika, że program jest potrzebny, a terapia lasem przynosi korzyści. Z wyjazdu na wyjazd polepsza się kondycja fizyczna dzieci i orientacja w terenie, a zmniejsza ilość zaburzeń emocjonalnych. Ważne jest też wyciszenie, większa otwartość na innych i rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.

Okazało się, że wyjazdy bardzo sprzyjają też rodzicom. Mają oni trudne życie, czasem wychowują po kilkoro dzieci niepełnosprawnych, z wieloma problemami borykają się sami, nie zawsze mają się kogo doradzić. Na wyjazdach mogą się oderwać od codzienności, zrelaksować, poznać innych ludzi z podobnymi problemami i to jest dla nich również świetna terapia.

Dr inż. Kamila Adamczyk-Mucha z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która była z Fundacją w lesie twierdzi, że ogromnym atutem programu „Leczymy Lasem” jest jego cykliczność, konsekwentnie opracowany plan zajęć, zawsze oparty o te same elementy składowe oraz unikatowe miejsce, gdzie proces terapeutyczny się odbywa – las.

Chcemy przekonać polski rząd do finansowania terapii w naturalnym środowisku - mówi Aneta Niedźwiecka, wiceprezes FPP. - Polskie szkoły specjalne powinny cyklicznie zabierać dzieci na zajęcia w naturalnym środowisku, np. w lesie, bo to daje dobre efekty zdrowotne – dodaje.




bottom of page