Piłki w lesie na podsumowanie

Piłki do ćwiczeń, zabawy w lesie i podziękowania zdominowały podsumowanie drugiej edycji programu "Leczymy Lasem" 15 czerwca 2019 r. w Bysiowie (Nadleśnictwo Przedbórz). Impreza była tradycyjnie już połączona z Dniem Dziecka.

Prezes Fundacji Wiesław Kamiński przypomniał wszystkim, że pomysł programu „Leczymy Lasem” narodził się w 2017 roku. - Przekonałem do współpracy ówczesnego dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Nasze działania wsparła też poseł Anna Milczanowska oraz spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Ważne jest również to, że w realizację zajęć włączyła się Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Radomsku oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Radomsku. Po pierwszym roku programu i 19 wyjazdach Lasy Państwowe zgodziły się kontynuować z nami współpracę i odbyły się kolejne terapie w lesie. Tym razem dołączył do nas SOSW w Bełchatowie - dodał. Po przedstawieniu prezentacji multimedialnej dotyczącej programu przyszedł czas na podziękowania. Zostały one wręczone wielu osobom, które wsparły działania dotyczące leczenia lasem (pełna lista poniżej). Ponieważ kilka dni wcześniej był Dzień Dziecka, Fundacja miała dla wszystkich milusińskich na pamiątkę ogromne piłki do ćwiczeń. Mogli je od razu wykorzystać podczas zabaw na leśnej polanie, prowadzonych przez animatorki. Wyjazdy terapeutyczne odbywały się do Nadleśnictw: Przedbórz, Spała, Złoty Potok, Gidle i Bełchatów. Do wyjazdów zakwalifikowano około 50 dzieci z SOSW w Radomsku i Bełchatowie, głównie z zespołem Downa i autyzmem. Każdy pobyt w lesie trwał około 4-5 godzin, z przerwą na posiłek i odpoczynek. W tym czasie podczas spacerów i zabaw specjaliści prowadzili terapię. Wyjazdy ze względu na pogodę organizowane były w dwóch cyklach: jesiennym od września do połowy listopada i wiosennym od kwietnia do czerwca (łącznie około 20 w całym roku szkolnym). Eksperci pracujący z osobami niepełnosprawnymi, a także wykładowcy wrocławskich uczelni (AWF i Uniwersytetu Przyrodniczego), zajmujący się leczeniem poprzez kontakt z przyrodą bardzo pozytywnie oceniają program Fundacji. Z badań wynika, że ta forma aktywnej rehabilitacji aktywizuje dzieci niepełnosprawne, poprawia ich kondycję psychiczną i fizyczną, daje pozytywny ładunek emocjonalny, kształtuje postawę proekologiczną, a także pozwala ich matkom i ojcom wyjść z zamkniętych pomieszczeń i grup terapeutycznych w leczący klimat lasu. Zarząd Fundacji podejmuje działania u Rzecznika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, aby rozszerzyć program na całą Polskę, by inne dzieci mogły również korzystać z terapii w naturze.

Fundacja Przyjazna Planeta serdecznie dziękuje za pomoc w realizacji programu "Leczymy Lasem" następującym osobom i instytucjom: Lasy Państwowe 1. Pan Andrzej Konieczny - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych 2. Pan Wiesław Krzewina – Dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych (CILP) 3. Pan Dariusz Pieniak - Dyrektor Regionalny LP w Łodzi 4. Pan Wiesław Kucharski - Dyrektor Regionalny LP w Katowicach 5. Pan Waldemar Pązik - Nadleśniczy z Przedborza 6. Pan Jarosław Zając - Nadleśniczy z Bełchatowa 7. Pan Jacek Wójtowicz - Nadleśniczy ze Spały 8. Pan Andrzej Krzypkowski - Nadleśniczy ze Złotego Potoku 9. Pani Karolina Lew – Mirska – z CILP 10. Pani Katarzyna Szostak – z Nadleśnictwa Złoty Potok 11. Pan Grzegorz Brodzik – z Nadleśnictwa Przedbórz 12. Pani Magdalena Szczepaniak – z Nadleśnictwa Bełchatów 13. Pan Szymon Zięba – z Nadleśnictwa Bełchatów Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Radomsku 14. Pani Katarzyna Bąbol – dyrektor PPP w Radomsku 15. Pani Anna Szwedzik - PPP w Radomsku 16. Pani Joanna Nitecka - PPP w Radomsku 17. Pani Barbara Braszczyńska - PPP w Radomsku 18. Pani Kamila Klekowska - PPP w Radomsku 19. Pani Anna Gawlak - PPP w Radomsku 20. Pani Ilona Szymanowska - PPP w Radomsku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Radomsku 21. Pani Katarzyna Morga – Dyrektor SOSW w Radomsku 22. Cezary Bartnik - SOSW w Radomsku 23. Aneta Tazbir - SOSW w Radomsku 24. Ewa Kotlicka - SOSW w Radomsku 25. Agnieszka Politańska - SOSW w Radomsku 26. Barbara Kowalczyk - SOSW w Radomsku 27. Magdalena Szydziak – Grunt - SOSW w Radomsku 28. Anita Carzyńska – Szymczak - SOSW w Radomsku 29. Karina Ciesielska – Zatoń - SOSW w Radomsku Sponsorzy programu 30. Pani Agnieszka Wysocka – Dyrektor Departamentu Komunikacji PGE GiEK S.A. 31. Pan Krzysztof Widawski – Prezes KORNER Sp. z o.o. 32. Pan Arkadiusz Gaik – Prezes ELMEN Sp. z o.o. 33. Pan Roman Walas 34. Pan Arkadiusz Muś - Prezes Zarządu PRESS GLASS S.A. 35. Pan Sławomir Dobosz – Prezes SKB S.A. 36. Pan Jarosław Dąbrowski – Prezes PROBUD Sp. z o.o. 37. Pan Romuald Piątkowski – Kancelaria Prawno - Podatkowa 38. Pani Agnieszka Poteralska - JYSK